„SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ” – WSPÓLNA AKCJA MSWIA I MON W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

– W ubiegłym roku udało się nam zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. Mam nadzieję, że w tej edycji, kiedy do funkcjonariuszy MSWiA dołączyli żołnierze, akcja przyniesie podobne efekty. Oddajemy w ten sposób hołd Żołnierzom Niezłomnym i pomagamy potrzebującym – powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, inaugurując w czwartek ogólnopolską zbiórkę krwi „SpoKREWnieni służbą”.

W ramach II edycji akcji funkcjonariusze służb podległych MSWiA oraz Wojsko Polskie, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddają krew chorym i ofiarom wypadków. Tylko w czwartek podczas inauguracji zbiórki w krwiobusach przed budynkiem MSWiA krew oddało prawie 200 funkcjonariuszy i żołnierzy.
Akcję zainaugurowali Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA oraz Marek Łapiński, podsekretarz stanu w MON. – Ta nazwa naszej akcji „SpoKREWnieni służbą” jest bardzo wymowna, nawet powiedziałbym wieloznaczna, ale wszystkie jej znaczenia są bardzo głębokie, a jedno z tych znaczeń na pewno odwołuje się do naszej wspólnej służby Polsce – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Inauguracja drugiej edycji akcji odbywa się nieprzypadkowo właśnie 1 marca – to dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Stawiali oni opór sowietyzacji i podporządkowaniu Ojczyzny Związkowi Radzieckiemu.
– Wszyscy jesteśmy spokrewnieni służbą ojczyźnie. Tak jak Żołnierze Wyklęci przelewali za nią krew, tak my służymy jej dzisiaj, by umacniać naszą niepodległość, za którą tak wielką ofiarę ponieśli Żołnierze Niezłomni – powiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Jak zaznaczył wiceminister akcja ma przynieść „konkretną pomoc w postaci krwi osobom chorym, osobom potrzebującym”.
Podobnie jak w zeszłym roku w każdym województwie działają koordynatorzy akcji. W zbiórkę krwi włączyli się również wojewodowie. Zbiórki będą organizowane m.in. przed komendami i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad 200 jednostkach Wojska Polskiego. Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że zbiórka krwi jest akcją ogólnopolską i choć zainicjowali ją funkcjonariusze i żołnierze, to może w niej wziąć udział każdy.
Na stronie internetowej MSWiA i MON oraz w mediach społecznościowych będziemy na bieżąco informowali, ile krwi udało się zebrać w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”.
Funkcjonariusze służb podległych MSWiA oddają krew od lat. Z własnej inicjatywy pomagają chorym i potrzebującym. W każdej ze służb działają kluby honorowych dawców krwi.

Na terenie województwa pomorskiego krew będzie można oddać:

  • 1 marca 2018 r. (godz. 8 – 14) – parking przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27 (wejście II),
  • 12 marca 2018 r. (godz. 9 – 13) – parking przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim,
  • 13 marca 2018 r. (godz. 9 – 13) – parking przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie,
  • 15 marca 2018 r. (w godz. 8 – 14) – parking obok Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, ul. Sosnowa 2,
  • 16 marca 2018 r. (godz. 9 – 13) – parking przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni,
  • 29 marca 2018 r. (w godz. 8 – 14) parking przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27 (wejście II),
  • 20 – 22 marca 2018 r. – Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krolecznictwa w Gdansku – Oddział Terenowy w Wejherowie,
  • 1 – 31 marca 2018 r. – Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krolecznictwa w Gdansku – Oddział Terenowy w Kartuzach,
  • 1 – 31 marca 2018 r. – Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku,
  • 1 – 31 marca 2018 r. – Rejonowe Centrum Krwiodawstwa i Krolecznictwa w Gdansku – Oddział Terenowy w Kwidzynie.

Źródło: http://www.straz.gda.pl/aktualnosci/wydarzenia/kw-psp/aktualnosci-2018/645-spokrewnieni-sluzba-wspolna-akcja-mswia-i-mon-w-holdzie-zolnierzom-wykletym